Click here to edit subtitle

HANDBALL MANIA 

Интервју ( видео)

Ванчо Димовски 

Повеќе на следнив линк- https://www.youtube.com/watch?v=esnTQtDClb0


Лазаров: “Спремен сум за уште поголема жртва за Македонија“

Новогодишниот број на единствениот дневен спортски весник во нашата земја „Македонски спорт„ донесува мега интервју со нашиот најдобар спортист за 2012 година, Кирил Лазаров.Прочитајте дел од интервјуто со македонската легенда...Црногорците повторно убедливи против Украина
Ракометарите на селекцијата на Црна-Гора повторно беа убедливи против Украина во пријателски натпревар кој се играше во Будва .

ДЕНИС БУНТИЧ ГО ПРОПУШТА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ШПАНИЈА

Лоша вест за хрватската репрезентација уште на самиот почеток на подготовките за шампионатот во Шпанија.

БАЛИЧ: „ТИЕ МЕ ОТПИШАА, ТАКА ШТО ЗАВРШИВМЕ!!!"

„Славко Голужа го отпиша Балич"-изјавил познатиот хрватски ракометар.авко Голужа неможел да го најде.
Ракометарот на Атлетико Мадрид за време на шампионатот ќе биде во својата татковина од каде и ќе ја следи хрватската репрезентација.

ЖАРКО МАРКОВИЌ НЕ ОДИ НА СП-2013 ВО ШПАНИЈА

Селекторот на црногорската репрезентација, Зоран Кастратовиќ, објави дека не смета на Жарко Марковиќ за СП-2013 во Шпанија.


Интервју


Андреа Лекич - „Сигурно е дека не останувам во Ѓер“повеќе >>

Интервју


Робертина Мечевска – „Шпанија е фаворит,но тоа не значи дека ние однапред ќе се откажеме“


повеќе >>

Интервју


Марина Дмитрович - „Го сакам македонскиот народ и се чуствувам пријатно во Македонија“


повеќе >>

Интервју 


Катарина Булатовиќ - Додека играм сакам да освојувам медали


повеќе >>

Игор Павловски - поранешниот репрезентативец на Македонија кој повторни би заиграл и би ги бранел боите на татковината.


повеќе ... >>

РК Работнички - извор на млади таленти


Ракометни вести во подршка на младите клубови.Прочитајте ја статијата за Ракометниот Клуб РАБОТНИЧКИ на линкот Macedonia и дознајте се за еден од најстарите клубови во Македонија ...

Мартиновиќ заминува од Вардар Про ?!

Хрватскиот голман Иван Мартиновиќ најверојатно ќе го напушти ракометен клуб на Вардар Про...


ДАРКО СТАНИЌ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАСЛОВОТ “МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА“

Повеќе за ова прочитајте во блогот BALKAN


ГАБОР ЧАСАР ВО ПСЖ

Според последните информации кои доагаат од Унгарија Габор Часар е во преговори во Париз Сен Жермен кој треба да се пресели од летото 2013 година

Уште една ракометарка го напушта Зајечар
Шпанската репрезентативка во редовите на српскиот
шампион Зајечар,Џесика Алонсо која игра на позиција десно крило го напушта Зајечар

ХАМБУРГ ЌЕ БАРА 1.000.000 ЕВРА ЗА ДУВЊАК

Раководството на Хамбург го потврди интересирањето на Пари Сен Жермен за Домагој Дувњак и за Игор Вори. 

Моника Јанеска - Некогаш надежта на Гостивар ,сега во странство


Гостиварката Моника Јанеска започнала да се занимава со ракомет на 12 годишна возраст. Пред почетокот на ова сезона стигна незгодна вест од Гевгелија дека екипата се повлекува од супер лига ,причина финансиски проблеми.Јанеска од Гевгелија краток период престојуваше во РК Кичево и потоа  се сели во Турција во прволигашот Трабзон... 

     ХСВ: “Заминувањето на Дувњак би бил голема загуба за клубот“

Неодамна се појавија информации во медиумите дека ПСЖ го следи Дувњак и Игор Вори,а ваквите муабети денеска и се потврдија од Хамбург.

Кирил Лазаров во 2012: 366 дена - 429 голаРепрезентација - Европско првенство - 7 меча (61 гол)
Репрезентација - Олимписки квалификации - 3 меча (18 гола)
Репрезентација - Квалификации за СП - 2 меча (14 гола)
Репрезентација - Квалификации за ЕП - 2 гола (14 гола)
Репрезентација - Пријателски натпревари - 4 меча (29 гола)
IHF Супер глоб - 4 меча (28 гола)
Супер куп на Шпанија - 1 меч (4 гола)
Куп на шпанскиот крал - 4 меча (20 гола)
ASOBAL Куп - 2 меча (8 гола)
ASOBAL лига 2011-12 -15 меча (78 гола)
ASOBAL лига 2012-13 - 15 меча (71 гол)
EHF Лига на шампиони 2011-12 - 8 меча (48 гола)
EHF Лига на шампиони - 7 меча (36 гола)
Вкупно: 74 меча (429 гола) - 5,79 %